Hospital Tycoon

Čeština

26. března 2008 v 8:22 | Mich@l
Češtinu do hry najdete ..::: ZdE :::..

Video

26. března 2008 v 8:05 | Mich@l

Další rezenze H. t.

26. března 2008 v 7:49 | Mich@l
Hospital Tycoon, následovník Theme Hospital, titulu, který do žánru budovatelských strategií vnesl jiskru humoru, je taky vtipný. Legrační. Zábavný. A proto i jeho recenze bude vtipná, přímo třeskutě. Znáte třeba tenhle? Šli dva a prostřední upad'...

Ha ha ha ha ha... Jasně, už vám to taky došlo, co? Když byli dva, jak mohl být jeden prostřední, že jo? Tak kterej vlastně upad'? No v tom je ten fór. Geniální. Chvíli jsem si připadal jak Pipsy Meriweather. Kdo že to je? Kdybyste na Hospital Tycoon nekoukali až od třetí řady, budete jí znát líp než vlastní babičku. A taky doktora Steela, pana Slowpoka, doktorku Gasolinovou, Buddyho a další borce, který vám s bránicí provedou věci, že budete zírat. Kam se hrabe Ordinace v růžový zahradě: v Hospital Tycoonu můžete celou nemocnici sami postavit, postarat se, aby se každej chirurg zapletl aspoň s třema sestřičkama a každá uklízečka s dvěma recepčníma, aby se primář serval s psychiatrem a inspektor se neopařil kafem z automatu. Jo a taky sem tam někoho vyléčíte, k tomu totiž zařízení zvaný nemocnice slouží už někdy od praotce Čecha. Ha ha...

Mýdlová opera

Mno, tak aby vaše koutky nespadly až někam na dno Macochy, dáme si ještě jeden kameňák. Jdou dvě rajčata po silnici a jedno přejede auto. Jako auto rajče, ne naopak, rozumíme si? No a to druhý povídá, to se podržte: "S kečupem se nebavím!" Ha ha ha ha... No a když už jste se mi takhle pěkně rozparádili, tak si můžeme říct něco o tom, jak vlastně ta "počítačová telenovela" v Hospital Tycoonu funguje. To máte tak: v hlavní kampani postupně projdete tři série (každá v jiný nemocnici) a ve čtyřech misích, což jsou jako jednotlivý díly, budete plnit různý vtipný úkoly, třeba jako vyléčit deset pacientů. Nebo vyléčit dvacet pacientů. Nebo vyléčit třicet pacientů. Nebo... ale to už bych se opakoval. No a když vám to půjde aspoň o trochu líp než beachvolejbal Eskymákům, dočkáte se legrační hraný scénky. Jak to tak bejvá, doktoři si budou dělat různý naschvály, támhle se dva pohádají o přízeň sestřiček, tam zas jeden potřeštěnej opravář rozmlátí drahocenný přístroje. Řeknu vám jedno, dámy a pánové. Já jsem vtipnej člověk. Humor je v podstatě moje druhý jméno (první je Legrace a třetí Prča, ha ha ha), ale na scénáristy z Deep Red Games jsem krátkej. Ty jejich frky, z toho bych brečel. Už jenom ta úvodní animace: "Tak, tady máme recepci. Tady je ordinace, kde doktoři zjistí, co kterému pacientovi je. Tady je operační sál, kde chirurgové řeší akutní případy. A tady jsou záchodky. A všichni víme, k čemu takové záchodky slouží." Ha ha ha... dobrý, že jo? To by ani mě nenapadlo. Já vím, asi budete protestovat, že v těch animačkách maj' všechny postavy dohromady míň polygonů než prsa Lary Croft, ale vadí to snad, když tak roztomile hýkají simovštinou?

Budovatelské orgie

Hele, vy tam v první řadě, zeptejte se mě, jestli umím plavat. No tak, šup. "Umíte plavat?" No jasně že umím... hele, a teď se mě zeptejte, kde jsem se to naučil. "Kde co?" Kde jsem se to naučil! "A kde jste se to to... naučil?" Ve vodě! Ha ha ha ha ha... to jsem vás dostal, že jo? No ale teďka už chvilku vážně. Tady pán v modrém saku by chtěl slyšet něco o tom, co a jak se v Hospital Tycoonu staví. Jo, chtít můžete, ha ha. Ne, dělám si legraci, řeknu vám to. Můžete stavět na velkým prostoru různý místnosti, třeba 8x8 čtverečků, nebo 8x12, nebo 12x12. Ne, táhnout kurzorem nejde. Ale je tu jiná super mega fíčurka: všechny místnosti se tvoří stejně a podle toho, jaký přístroje do nich nasázíte, se určí, jestli je to operační sál, ordinace nebo třeba toalety. Bomba, ne? Já vím, za chvíli vás už asi nebude bavit v dost nešikovným ovládání rozesazovat lavičky, automaty na kafe, plakáty, květináče a deset milionů dalších naprosto nezbytnejch minivěciček. A ještě horší to bude s mikromanagementem personálu, protože ten se dělí na spoustu různejch povolání a vy musíte inženýry, patology, chirurgy, uklízeče a jiný makáče v každý misi kampaně zase znova nabírat a hlídat, aby dělali, co maj'. Takže těžko stihnete ještě po simsovsku zadávat, kdo se s kým má poprat nebo políbit, zvlášt když je to nejbolavější místo celýho interface. Že už dlouho kritizuju? Ale přece by vám tyhle prkotiny nevadily, vždyť ta hra je tak neuvěřitelně, parádně, bombasticky vtipná! Vtipná, rozumíte?
Už bych měl přeskočit do dalšího odstavce, ale z režie mi zrovna přišla zpráva, že jestli tenhle nezakončím pořádným cliffhangerem, tak mě vymění. Takže pozor, dámy a pánové, v příštím odstavci někdo ZEMŘE! Nashledanou za dva řádky...

Oběti golfového šílenství a různí jiní nemocní

Pamatujete si ještě ten vtip s těma rajčatama? Ten byl boží, že jo? A helejte, já znám ještě jeden podobnej, to se nasmějete. Tak teda zase po silnici jdou, ale tentokrát ne rajčata, ale sušenky, jo? Dvě sušenky jdou po silnici, no a jednu zas přejede auto, to je stejný jako minule. No a ta druhá se na ní otočí a říká: "Co drobíš?" Ha ha ha, není to bezvadný? No, možná to není tak bezvadný, jako ty fóry s nemocema v Hospital Tycoonu. Autoři se fakticky rozjeli, takže neléčíte pacienty s blbou angínou nebo zlomenýma hnátama. Kdepak. Do špitálu tu zavítaj lidi s explozivním kašlem, oběti golfovýho šílenství s míčkem zaraženým v oku a holí omotanou kolem krku, lykantropové, týpci, co vibrují jako mobilní telefony, zelektrizovaný kluci a holky, co si špatně otočili vypínač, když měnili žárovku, anebo nafouklí pánové (i dámy), co kudy chodí, tudy prdí. Fakt. A ještě se tomu smějou. Roztomile nadabovaný hýkání, chechtání, vytí a ječení pacientů vás zaručeně zbaví špatnejch sousedů. Vlastně: zbaví vás všech sousedů a kdo ví, třeba i sluchu. Ha ha ha..
Slibovali jsme si, že někdo v tomhle odstavci zemře. Jo, tak pokud vám to nedošlo, tak ta sušenka, co jí přejelo to auto, tak potom umřela, protože rozjetý sušenky v nemocnici nepřijímají. Ha ha. No ale k vážnějším věcem. Vyskytly se tu hlasy, že je těch chorob málo, že je celá hra moc jednoduchá, ovládání blbý, animace otravný, grafika špatná, dabing katastrofální, hudba hotelová a že ňákej Theme Hospital byl delší, hratelnější i vtipnější. Tak těm nevěřte, vůbec neví, co povídaj'. Garantuju vám, že je Hospital Tycoon úplně stejně vtipnej a k dokonalosti dotaženej, jako tahle recenze, vlastně možná ještě víc, protože v týhle recenzi nejsou žádný vystresovaný zombáci, ha ha.
Mimochodem, teď mě napad dobrej fór. Poslouchejte - šli dva vystresovaný zombáci po silnici a... prostřední upad, ha ha ha ha ha!

Hospital tycoon recenze

26. března 2008 v 7:43 | Mich@l
Slovíčko "tycoon" v názvu hry je pro její potenciální úspěch dnes už možná spíše nebezpečné
dfssdf
než dolary zaručující. V posledních letech proběhla tak drastická inflace tohoto kdysi výsostného žánru, že st
avět na něm marketingovou kampaň zavání hazardem. Ale budiž. Zřejmě existuje stále dostatek lidí, kteří se ještě žádný "tycoon čeh
Na tycoon je hra také překvapivě krátká - splnění veškerých úkolů, které se skrývají v rámci dvanácti misí rozdělených do třech kampaní, kdy každá se odehrává v jiné nemocnici, zabere zhruba deset hodin.okoliv" nespálil. Pokud si koupí Hospital Tycoon, možná začnou mít pochybnosti o "zaručených kvalitách" tohoto herního odvětví, ale troufám si říci, že je výsledek vyloženě nezhnusí. Ona to totiž nakonec není vůbec špatná hra. Má jen své mezery, tu větší tu menší, a je poněkud nesmyslné ji srovnávat s legendárním Theme Hospitalem. Autoři na tuto asociaci sice také trochu spoléhají, ale vysoké kvality tohoto pravzoru ve spojení s nostalgickým zubem času, který spořádal všechny jeho někdejší nedostatky a ve vzpomínkách nechal jen to pozitivní, nedávají následníkům žádnou šanci v tomto souboji uspět. To však neznamená, že by Hospital Tycoon neměl cenu hrát.
dasasd
Z bezpočtu seriálů typu Chicago Hope, Pohotovost, z našich potom Nemocnice na kraji města či Ordinace v růžové zahradě víme, že nemocnice nejsou primárně určeny k léčení pacientů, nýbrž navazování vztahů mezi doktory, sestřičkami, uklízečkami, řediteli a vůbec všemi těmi zástupci tohoto podivného, dezinfekcí zapáchajícího mikrosvěta. Chce se také říci, že člověk by podle scénáristického popisu zmíněných seriálů nenašel vhodnější místo k věčnému intrikaření. A samozřejmě, jakoby mimochodem jsou tu také léčeni a operováni pacienti. Pokud by nemocnice nabízely jen tu poslední položku, zřejmě by se Codemasters tvorba tycoonu s touto tematikou vůbec nevyplatila. Ale jelikož nyní nemocniční seriály frčí podobně jako v devadesátých letech, kdy jejich zlaté časy vyústily právě vydáním Theme Hospitalu, tak si nyní mohou dovolit přijít s projektem, který se sice tváří na oko jako tycoon, nicméně se snaží hrát právě na dramatickou notu telenovely.
asdsadsd
Na tycoon je hra také překvapivě krátká - splnění veškerých úkolů, které se skrývají v rámci dvanácti misí rozdělených do třech kampaní, kdy každá se odehrává v jiné nemocnici, zabere zhruba deset hodin. Samozřejmě za předpokladu, že už jste nějakou hru podobného typu hráli. Jinak možná budete pár desítek minut, i přes relativně všeobsahující tutorial, tápat. Nic se však nebojte, s trochou cviku zanedlouho zvládnete všechny potřebné úkony - i proto, že jich zase až tolik není. Co se týče úkolů, jejich hlavní premisa bývá neměnná: vyléčit určitý počet pacientů. Liší se způsoby, jak k tomu dojdete. Čas od času si však přeci jen odpočinete u mise vyžadující aspoň lehce něco jiného.
Hospital Tycoon přeci jen musíme od zmíněných seriálů odlišit. Na první pohled totiž skutečně jde o výstavbovou strategii. Pletky a intriky jsou tu však na denním pořádku. Neprožijete je ale s takovou intenzitou, jak by se mohlo zdát. To je totiž dáno, že probíhají výhradně formou neovlivnitelných renderovaných sekvencí. Je tu jakýsi rámcový příběh, který vám bude za odměnu vyprávěn. Přestože jsou animace vtipné,
sasa
musíme si postěžovat na jejich krátkost a funkci, která má blíže k črtě než hloubkovějšímu vhledu do života nemocničního personálu.Je také škoda, že vztahy nelze přímo ovlivňovat chováním ve hře. Hospital Tycoon se tak dobrovolně vzdává výsostného výběhu, kde mohl bodovat interaktivitou a být z tohoto titulu nazývá originálním. Takhle stojí v popředí skutečně jen starost o pacienty - za předpokladu, že se vám na kliniku povede zakoupit patřičné nástroje a přivést potřebné osazenstvo.
Hospital Tycoon se tak dobrovolně vzdává výsostného výběhu, kde mohl bodovat interaktivitou a být z tohoto titulu nazývá originálním.
První pacienti překračují práh vašeho skvělého, bohužel však možná až příliš unifikovaně vyhlížejícího ústavu. Hrnou se na recepci, kde na ně už čeká usměvavá sestřička (ne jako u nás, kde by vás už očima nejraději vypoklonkovali), potom si v příjemné čekárně počkají na pana doktora nebo paní doktorku. Ale ani polygonoví profesionálové nejsou z pouhé vnější prohlídky moudří. Symptomy jsou jedna věc, exaktní medicína druhá. Na řadu tak přichází nejmodernější přístroje. O ty už se ale musíte postarat vy.Nejprve je pro ně nutné vytvořit místo. Stavíte tedy nové místnosti
fddffd
a vkládáte do nich nutné mašinky. Hra je zjednodušena v tom, že jakmile umístíte do daného prostoru některý z přesně specifikovaných přístrojů, pozná interní mechanismus, k čemu bude místnost užívána a zařídí podle toho potřebné rutiny. Stroje samotné jsou vám ale houby platné. Potřebujete specialisty. Rozjezd je pozvolný, nejprve vystačíte s diagnostickou komorou a lékárnou, pozdější problémy pacientů už vyžadují perfektně zařízený chirurgický sál, který umožňuje vytahování golfových míčků ze všelijakých míst lidského těla. Časem začnete mít problémy s mumiemi a dokonce s vlkodlaky. Ne, Hospital Tycoon se skutečně nebere vážně.
Hnacím motorem hry vůbec není výstavbová část, která je oproti lepší konkurenci spíše plytká, byť méně náročné hráče jistě zaujme svou přístupností. Tím, co vás u počítače udrží dobu nad rámec skutečného potenciálu herních mechanismů, je právě vtipné a parodické znázornění nemocničního života. Ano, místní vztahy bychom si představovali v interaktivnější rovině, ale i zbytek hry je příjemně oddechový, svěží a neotřelý. Jen tak pro radost se například můžete přepnout do očí svých pacientů či podřízených a procházet zařízením z opravdové 3D perspektivy. Pokud se takto přepnete do pacienta s diagnózou vlkodlaka, přizpůsobí se i obraz, který reflektuje přískoky na všech čtyřech končetinách a efektně se tak třepe. A ony sekvence jsou skutečně vtipné, obzvlášť když se dva mladí lékaři dohadují o přízni sestřiček.
Pokud se takto přepnete do pacienta s diagnózou vlkodlaka, přizpůsobí se i obraz, který reflektuje přískoky na všech čtyřech končetinách a efektně se tak třepe.
Hospital Tycoon nás tedy těch svých deset hodin vcelku příjemně bavil. Je pravdou, že pak už nemá co nabídnout, hra se okouká a je tak odsouzena k zapomnění. Rozhodně však nejde o žádnou katastrofu, ba právě naopak. Jednak je to příjemný tycoon pro začátečníky, jednak se vůbec nebere vážně a na mnoha místech donutí k úsměvu. Jestliže by autoři dotáhli jednotlivé prvky ještě dále, zabudovali je více do hry a o trochu více propracovali algoritmy, mohli jsme jít s hodnocením ještě výše. Ale i tak se dá Hospital Tycoon, především milovníkům nemocničních seriálů, doporučit.
 
 

Reklama