Wildlife Park 2 Recenze + Trailer

9. února 2010 v 15:04 | Michal |  Wildlife Park
Zoologické zahrady patří k těm nejpopulárnějším víkendovým výletům pro menší děti, celé rodiny a osamělé důchodce, zkrátka pro lidi všech věkových kategorií. Po mnoha letech držení dravých šelem v malých kotcích a klecích se ale do módy stále více dostávají volné výběhy, které mají u zvířat a především platících zákazníků evokovat dojem, že se spolu s průvodcem a bandou dalších návštěvníků pohybují opravdovou divočinou. Jak se tedy zdá, Wildlife Park 2 to má co se hráčské obce týče poměrně jednoduché, alespoň v případě, že je dokáže přesvědčit svými herními kvalitami. A myslím že nic nezkazím, když hned ze začátku prozradím, že se tento bod podařilo autorům slušně splnit.

Wildlife Park 2 je hrou spadající do kategorie klasických tycoonovek, což ji staví po bok stařičkého Zoo Tycoon a jeho pozdějšího pokračování. Ačkoliv by někteří mohli Wildlife Park označit za prachsprostou kopii snažící se vydělat na dobrém a populárním základu, je třeba koncept B-Alive vehementně bránit. A to i přes fakt, že hru skutečně vytvořili později než autoři Zoo Tycoon. I tak ale svůj projekt prezentují s celou řadou změn a nápadů, a to ať dobrých či špatných.

Budujeme zoologickou ve všech koutech světa
Ucelenou příběhovou linii byste ve Wildlife Park 2 hledali naprosto zbytečně. To ale v žádném případě není výtka, za tu totiž autoři našli minimálně plnohodnotnou náhradu v podobě krátkých úvodů do děje před začátkem každé mise. Ty jsou mimochodem opravdu zdařilé a ačkoliv jsou prezentovány jen textovou formou, věřím, že si je řada hráčů s chutí přečte. Nejen že v jednoduchosti nastíní, oč v následujících minutách půjde, ale podávají informace zajímavou a hlavně zábavnou formou a to navíc s velkým důrazem na variabilitu. Ta se projeví především v invenci autorů při vybírání herních témat a oblastí, do nichž zavítáme (mezi nimi mimochodem nebudou chybět jak vyprahlé africké savany, tak i zamzrlé pláně horských oblastí). Nápaditost je vystavena na odiv také v legendách a příbězích, které se k vybraným destinacím vážou. A tak se ve stručnosti dozvídáme nejen o krvelačném krokodýlovi ohrožujícím zvířata v celém okolí, ale také třeba o nutné pomoci OSN, kterou máte zajistit dostatečným přísunem pštrosích vajíček a mláďat.

To vše je ale samozřejmě takové malé divadýlko, které slouží k odvedení pozoronosti od částečného stereotypu, který nastává posléze. V průběhu procházení postupně se odemykajícími misemi se totiž budete dostávat k řízení stále více a více věcí v zoo, což ale zároveň znamená, že vlastně děláte neustále to samé dokolečka jen s přidáním vždy několika novinek navrch. I přesto je třeba uvést, že autoři ani tuto část neodflákli, což znamená, že se dostáváme do styku s různorodými podmínkami a několika typy misí s rozličným cílem. Zatímco v jedné bude úkolem nahrabat na účet co nejvíce šustivých dolárků, jindy se budou vaše oči upírat spíše k blahobytu návštěvníků nebo právě k vašim zvířecím svěřencům. Na jejich péči jsou obzvláště zaostřeny mise, v nichž spíše než zoologickou zahradu řídíte uzavřenou rezervaci. Kromě dosažení stoprocentní spokojenosti zvířecích obyvatel totiž nebudete muset ani hnout prstem, neboť návštěvníci k vám za celou dobu nezavítají. To ovšem neplatí pro další neméně důležitý mód, který je klasickou ozdobou většiny tycoonovek - Volná Hra. V té vás čeká budování vlastního parku a to bez jakýchkoliv omezení, pokud samozřejmě pomineme vaši finanční stránku, o níž se již staráte zcela sami.

Antilopy, horské kozy, opice, krokodýli a divoká prasata na jednom místě
Starost o svěřené zvířecí druhy vám jistě minimálně ze začátku dá pořádně zabrat díky poměrně slušnému záběru potřeb, které každý druh má. Při úctyhodném počtu kolem padesáti zvířecích druhů je naprosto vyloučeno, že byste si snad oblíbenou potravu, tvrdost země a další pomůcky pro volný čas každého zvířete pamatovali. A tak je možno využít jednoduché nápovědy, která se objeví po kliknutí na očividně nešťastné zvíře. Stylem několika stručných bodů se dozvíte, že by si váš svěřenec třeba s radostí zaskákal přes překážku, že si stěžuje na nepřízeň počasí či třeba dostal obrovskou chuť na zeleninu. V takovém případě rychle otevřete příslušné menu s vybavením pro výběhy, kde máte vše přehledně po ruce a vyberete právě ten předmět, který je potřeba. Plněním těchto zvířecích tužeb bude narůstat jejich spokojenost, která hraje zásadní roli ve většině kampaňových misích.


Nejen zvířata potřebují vaši pozornost
Zatímco by si leckdo mohl myslet, že péčí o zvířata a zajišťováním příjmu vše konči, autoři šli dále. Aby nedocházelo k velice rychlému stereotypu, bylo do hry zahrnuto ještě několik problémů, jimiž se budete zabývat. Jednak to jsou možná trochu netradičně rostliny. Tedy stromy a keře nacházející se v prostředí parku. Ty budou usychat a uvadat ve chvíli, kdy jim nezajistíte dostatek vláhy či zeminu s potřebnou tvrdostí. Stromy přímo souvisí s návštěvníky, neboť malé množství zeleně patří k těm nejčastějším problémům, které najdete na jejich seznamu stížností a přání. Ten funguje stejně jako v případě zvířat a splňování zde uvedených bodů má stejný vliv na spokojenost návštěvníků jako je tomu u zvířecích druhů. Tužby a potřeby platících zákazníků přehledně sestavené do seznamu ve výsledku působí jako poměrně efektní stránka hry, která vám jednoduchým způsobem dává odpověď na otázku, jaký typ stánků a vybavení ve vašem parku ještě chybí. Nemusíte si tak lámat hlavu nekonečným testováním.

Peníze až na prvním místě
Aby snad Wildlife Park 2 nesklouzl k úplnému stereotypu a nestala se z něj jen klikací strategie, kde budete dokolečka umisťovat nové a nové předměty v závislosti na potřebách svěřenců, zahrnuli autoři do hry i lehkou manažerskou část. Ta spočívá v zajišťování dvou základních komodit. První je jídlo a voda, o což se budou starat speciální budovy. V těch budete za pomocí několika jednoduchých tlačítek řídit a případně omezovat výrobu té či oné rostliny ap. Vzhledem k tomu, že pěstování rostlin si vyžaduje značnou finanční dotaci, musíte neméně sledovat i tuto stránku vašeho parku. Nové herní peníze si na konto můžete připsat vhodným prodejem mláďat v zoo narozených, vybíráním vstupného či speciálními kampaněmi, které do vaší zoo přinesou nové návštěvníky. A více lidí ve vašem parku samozřejmě znamená mnohonásobně vyšší výnosy ze stánků s občerstvením ap.
Sonda do zvířecího života pěkně zblízka
Grafická stránka Wildlife Park 2 jistě všechny milovníky zvířat mile překvapí. Nabízí několik různých pohledů, přičemž s kamerou můžete dělat opravdová kouzla a přiblížit se až na takovou vzdálenost, že pomalu vidíte blechy poskakující v kůži zvířat. Ačkoliv se to může zdát jako zbytečnost, ve skutečnosti se jedná o zajímavý prvek, díky němuž se můžete lépe vcítit do situace v zoo. Tu správnou atmosféru pak navozují i zvuky a především soundtrack s nádhernými podbarvujícími melodiemi, které nejsou vtíravé a zároveň vám zpříjemní dobu strávenou ve virtuálním zvířecím parku. Udělit pochvalu autorům je třeba i za ovládání, které je téměř výhradně soustředěno k myši a spodnímu panelu, na němž se nachází veškeré předměty. Skrze několik menu jednoduše naklikáte co potřebujete, stejně jako se dozvíte nutné informace o právě přidávaném předmětu, jeho funkcích a vlastnostech. Zbytek vedlejších akcí jako je úprava terénu nebo stavba ohrad pak probíhá klasickým stylem, na jaký jsme zvyklí z většiny podobných strategií.

Resumé
Co dodat závěrem? Wildlife Park 2 je rozhodně milým překvapením pro všechny, kteří mají skrz na skrz projetou Zoo Tycoon 2 či předchozí Wildlife Park. Hra přichází s poměrně slušným grafickým zpracováním, detailními modely zvířat, propracovanou hratelností a celou řadou možností, které vás zabaví na dlouhé hodiny. I když se přeci jen v půlce kampaně s největší pravděpodobností dostaví stereotyp, dokáže vás Wildlife Park 2 i v této fázi stále překvapit novými možnostmi. A nejen proto dávám velice příjemných 81%, což je při ceně pod 500 Kč kompletní namluvené české verze velice slušné.
zdroj: GamePark
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama