Roller coaster tycoon 3 Wild!

4. září 2007 v 15:00 | Mich@l |  Roller Coaster Tycoon 3: Wild!
Po úspěšném "ušplouchaném" rozšíření Soaked! z letošního léta se nyní na pulty obchodů dostává druhý oficiální přídavek pro Rollercoaster Tycoon 3 od britských vývojářů Frontier Developments. Již jeho název Wild! silně evokuje samotnou náplň, tedy kombinaci zdánlivě dosti šílenou - pobíhající divokou zvěř, kolosální horské dráhy a všudepřítomné davy návštěvníků. To bude ale jízda!

•Safari mezi horskými drahami
Pokud vám připadalo, že si snad v úvodu dělám legraci, není tomu tak - Wild! skutečně do hry, která je od nepaměti o budování prosperujícího zábavního parku a která udělala z Chrise Sawyera miliardáře, vnáší živá zvířata z masa a kostí. Nikoli však nějaké tématické zvířecí atrakce, jak by se mohlo zdát, ale hned 20 rozličných druhů čítajících například nosorožce, žirafy, slony, gorily, pštrose, lvy, pandy… Aby divoká zvěř nepobíhala jen tak svévolně po vašem parku, musíte jim vytyčit výběhy. Jsou na výběr celkem tři druhy oplocení - dřevěné, železné a elektrické - přičemž každé zvíře vyžaduje jiný druh ohrazení svého teritoria. Není tedy zrovna rozumné oddělovat nosorožce od návštěvníků pouhými dřevěnými plaňkami :)

Přítomnost výběhů divoké zvěře, tedy poměrně neobvyklé věci v rámci celé RCT série, je překvapivě zajímavým zpestřením a její implementace do hry naštěstí není násilná. Podobně jako u předchozího rozšíření vám tvůrci nabízí dvě nové ikonky, pod nimiž se skrývají veškeré nástroje potřebné pro vybudování safari. Konkrétně se jedná o již zmiňované výběhy a také zvířata.

imagebam.com imagebam.com imagebam.com

Nabídnuta je vám možnost vybavování výběhů, ta je ale, nutno říci, velmi chudá. Dá se totiž vybrat pouze z 6 různých druhů přístřešků a několika málo hraček. Nic víc, žádné puntíčkářské vybavování známé ze série Zoo Tycoon se tady nekoná. Můžete to vnímat jako nedostatek, ale zjevně se jedná o koncepční rozhodnutí. RCT3 je totiž především o zábavě a přílišné encyklopedické zpracování by spíš ubíralo na skvělé hratelnosti, nicméně pro milovníky všelijakých úprav atrakcí zde přeci jen nějaké detailnější možnosti být mohly.

•Zvěř všude, kam se jen podíváš
Zvířata jsou ve Wild! jen dalším nástrojem, jak upoutat návštěvníky a vytáhnout jim z kapsy nějaký peníz navíc. Proto musíte stavět jakési vyvýšené pozorovatelny pro návštěvníky, kde je řádně zkasírujete. Dá se pozastavit nad tím, proč se návštěvníci hrnou do těchto galerií, když mají na zvířata výhled i z okolních cest. Na druhou stranu, systém pozorovatelen je jediným optimálním způsobem, jak zajistit, aby se z výběhů staly "atrakce". Kromě toho, že musíte na těchto zvířecích expozicích profitovat, tak nad nimi také musíte mít kontrolu - jsou tudíž vedeny v přehledech o atrakcích.

Samotná zvířata ve výbězích mají vlastní ukazatele zdraví, nasycenosti, spokojenosti atd. Tyto údaje jsou zde spíše pro zpestření a to zejména proto, že jsem při hraní nezjistil zaručený způsob, jakým by se daly nějak radikálně ovlivňovat. Teoreticky jedinou možnou metodu představuje možnost nastavovat intenzitu krmení či zaměstnat více pečovatelů.

Se zvířaty se pojí také další možnosti - můžete je prodat či vypustit na svobodu. Obě jsou si podobné, rozdíl je pouze v tom, že za prodej obdržíte hotovost, zatímco v druhém případě stoupnete v očích svých návštěvníků. Malinkou třešničkou na dortu pak je možnost sledovat okolní dění přímo z očí zvířete, třeba z žirafích výšin.

•Divoké scénáře
Pokud jste už hráli předešlý datadisk Soaked!, pak vás jistě nepřekvapí přítomnost nových scénářů, kterých je i zde rovných 12 a to v nové (již třetí) kampani. Podobně jako dříve jsou všechny navrženy tak, abyste v nich byli nuceni používat novinky. Toho je docíleno úkoly téměř výhradně souvisejícími se zvířaty a novými atrakcemi. Ke splnění daného scénáře musíte například vlastnit určitý počet kusů konkrétního druhu zvířete, vypustit některá na svobodu nebo získat určitý obnos z jejich prodeje.

imagebam.com imagebam.com imagebam.com

Závěrem kampaně se na scénu dostávají také známé návštěvy VIP, kterým se musí váš park zalíbit a nyní si přejí vidět určitý počet nebo dokonce přímo konkrétní druh obyvatelů výběhů. Originalita ale není závratná a úkoly se v rámci kampaně neustále opakují. Herní doba se však na datadisk pohybuje poměrně vysoko - dohrání jednoho scénáře trvá minimálně 30 minut a dohrání na nejtěžší "tycoon" obtížnost vám klidně zabere i přes hodinu času. Design map již není tolik originální jako u Soaked! kampaně, ale nějaké ty svěží nápady se tu přesto najdou. Jmenujme třeba obrovské pohoří ve tvaru pavouka.

•Lov s uspávací puškou
Zřejmě největším zpestřením při hraní v pohledu z ptačí perspektivy je lov divoce pobíhajících zvířat. V případě nutnosti se jednoduše přepnete do speciální kamery "Dart Cam" a okamžitě se ocitnete vysoko nad parkem v poletujícím vrtulníku s uspávací odstřelovací puškou v ruce. Samotné střílení pak probíhá v pohledu přes zaměřovací kříž. Obzvláště rychlé antilopy není zrovna lehké unášející uspávací patronou trefit. Vedle toho, že lov nabízí v RCT3 doposud nepoznanou věc - možnost interakce v 3D režimu - je v kampani i prostředkem k levnému pořízení volně pobíhající zvěře.

•Nové atrakce
Samozřejmostí jsou desítky nových atrakcí, 11 stánků a velká řada tématických objektů souvisejících zejména se zvířaty - za všechny zminíme např. pohyblivé dinosaury nebo gigantické tarantule. Co se týká atrakcí, tak průřezem všemi kategoriemi jich do původní hry přibilo úctyhodných 37. Z toho devět patří mezi horské dráhy (coaster) čítající obdoby těch již známých, ale najdou se také originální nápady. Těmi oplývá Robotic Coaster, který je vybaven mechanických ramenem s třemi otočnými klouby, jejichž úhel otočení lze (v různých částech dráhy) nastavovat. Pozornost si také zaslouží Sky tower dráha, jenž disponuje čtvercovou věží s kolejnicemi na každém boku. V okamžiku, kdy jsou na protilehlých stranách obě soupravy, se otočí o 90° a střemhlav je vypustí na jiné kolejnice. Do třetice se zmíním o úsporné dráze, kterou je možné stavět pouze ve vertikální poloze.

Další poměrně zajímavou věcí jsou tzv. "custom stall", tedy stánky s volitelnou a proměnlivou sortou nabízeného zboží. Ty jsou svou cenou 400 dolarů vůbec nejdražší, za což ale nabízejí komfortní možnost nastavení prodávaného zboží. Obdobou velrybí show ze Soaked! je lví předváděčka s možností sestavování vlastního průběhu jednotlivých čísel. Fanoušci série možná ukápnou slzu při pohledu na tygří obleček maskota, notoricky známého z prvního dílu.

Hardwarová náročnost zůstává téměř totožná jako u základní hry či předchozího přídavku. Opět je pouze nutné počítat s lehkým zadrháváním v případě rozlehlých parků vybavených vodními trakcemi, zvířaty a megalomanskými horskými drahami. Při hraní na sestavě osazené Pentiem 4 s taktem 3,2 GHz, NVIDIA GeForce 6600 s 512 MB RAM jsem zaznamenal problémy s plynulostí projevující se při nočním stavění velkých atrakcí. Tento problém naštěstí řeší aktuálně vydaný první patch. Jako minimální požadavky jsou oficiálně uváděny PIII 933 MHz, 256 MB RAM, 650 MB volného místa na disku a grafická karta s podporou T&L.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Lucka Lucka | E-mail | 17. srpna 2008 v 15:30 | Reagovat

Ahojky nevíte někdo kde stahnu hru roller coaster tycoon 3. dík moc lucik.mracek@seznam.cz

2 PRVNI PRVNI | 9. ledna 2010 v 8:20 | Reagovat

nnazdarek sem prvni kdotento članek ohodnotil ale to je jen detajl ,mohlo by to tu jit stahnout pak by tento server byl asi vic navstevovanejsi

3 davies davies | Web | 15. ledna 2016 v 13:39 | Reagovat

sms půjčka ihned na účtě :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama