Ještě nějaké info o rct3

8. září 2007 v 8:13 | Mich@l |  Roller Coaster Tycoon 3
Už více než 5 let uplynulo od vydání komečně úspěšné hry Rollercoaster Tycoon z dílny fenomenálního Chrise Sawyera. V roce 2002 pak následoval druhý díl, který ale kvůli malému množství změn a skoro stejné grafice nezaznamenal zas až takový ohlas mezi hráči, i když se prodával stejně dobře. Logicky vzato měla nastalá situace dvě možná řešení. Buď se mohla dát celá série RCT k ledu nebo udělat třetí pokračování, které by ale přineslo markantnější změny než posledně. Jelikož čtete tyto řádky, je vám asi jasné, že zvítězila druhá možnost. Nutno ovšem dodat, že Rollercoaster Tycoon 3 (dále už jen RCT3) tentokrát vyrobila firma Frontier Developments známá díky Elite. Tvůrce předchozích dílů Chris Sawyer s nynějšími autory však úzce spolupracoval, resp. dohlížel na ně a poskytoval konzultace.

•Kariéra ředitele zábavního parku
A co vám tedy inovovaný RCT3 vlastně přináší? Předně je to zachovalý herní systém, jenž se v zásadě nijak nezměnil. Stále jste totiž stavěni do role ředitele zábavního parku, který zajišťuje jeho rozvoj a údržbu. Je třeba budovat a vynalézat nové atrakce, starat se o pohodlí a zábavu návštěvníků či dirigovat své zaměstnance. Vaše snažení většinou komplikuje omezený finanční rozpočet a svou roli sehrávají i různé faktory, které jsou předmětem jednotlivých scénářů.

Nejatraktivnější herní volbou RCT3 je zcela jistě mód kariéry, kde na vás čeká 18 samostatných scénářů. Jako obvykle je část misí přístupná hned od začátku a další se odemknou dohráním těch předchozích. Docela zajímavě je řešena volba obtížnosti. Scénáře totiž nejsou členěné na lehké nebo těžké a to z toho důvodu, že každý z nich se dá dohrát hned třemi různými způsoby.

imagebam.com imagebam.com imagebam.com

V případě, že například splníte minimální požadavky scénáře, máte možnost scénář vítězně ukončit. Když se na to ale cítíte, můžete v rozehrané misi pokračovat a pokusit se splnit následující požadavky odpovídající střední nebo obtížné úrovni. Vtip je tedy v tom, že ve stejném scénáři si na své přijdou jak začátečníci, tak ostřílení hráči. Každý z nich si splní to, na co má a dle svého uvážení poté přikročí k pokročilejším misím.

•Různorodé scénáře
Ačkoli se na první pohled může zdát, že v každém scénáři děláte neustále jedno a to samé, úkoly a prostředí misí se různí. To posléze vede hráče k neustálým změnám v herním stylu, takže s RCT3 se člověk opravdu nenudí. Během hry se tak setkáte s různými variantami zadání jednotlivých úkolů. Jedná se například o dosažení určitého počtu hostů ve vašem parku, délky horské tratě, měsíčních příjmů z atrakcí nebo obchodů, hodnoty parku, stupně vzrušení či uspokojení speciálních VIP hostů. Každá obtížnostní úroveň jedné mise obvykle obsahuje 2 - 3 podobné úkoly.

V některých misích začínáte prakticky od nuly a jinde zase máte postavený už jakýsi základ s atrakcemi, na který navazujete. Během hraní ale narazíte i na takové scénáře, kde je vaším úkolem převzít zbídačený park, který musíte dát nejprve do pucu a teprve pak splnit primární cíle. Pro lepší představu vám zkusím jeden takový zanedbaný park blíže popsat. Představte si místo kdesi v poušti, kde je nablito na každém rohu, odpadků nepočítaně a zdejší atrakce, pokud nejsou z půlky rozkradené, tak jsou alespoň rozbité. To je pěkná vyhlídka, co říkáte? :) Na druhou stranu jsou tyto scénáře příjemnou změnou od těch ostatních, kde udržení alespoň minimální čistoty a nespočet servisních zásahů na atrakcích není takovou prioritou.

Dalším zpestřením jsou například již zmínění VIP hosté, kteří v určitých misích čas od času navštíví váš park. Na jejich subjektivním dojmu posléze záleží, jestli úspěšně dokončíte daný scénář či ne. Pokud se jim u vás z nějakého důvodu nelíbí, musíte se snažit vylepšovat co se dá, aby už příště zářili nadšením. VIP postavy zde jinak pod pseudonymy představují známé osobnosti skutečného světa. Hned v úvodních částech se tak třeba setkáte s postavou jménem Clint Bushton (obrázek), což není nikdo jiný než bývalý americký prezident Bill Clinton.
imagebam.com imagebam.com imagebam.com

•Sandbox mód neboli editor všeho možného
Když už budete mít všech možných úkolů plné zuby, stačí si pustit mód nazvaný Sandbox. V něm si dle libosti můžete budovat svůj vlastní park snů a to bez ohledu na jakékoli finance. Peněz zde totiž máte neomezené množství. Poslední možností je pak hraní vlastních scénářů. Tato volba je ale po instalaci hry úplně prázdná, což znamená, že samostatné mise si buď musíte stáhnout z internetu nebo si je vlastnoručně vytvořit.

K tvorbě scénářů slouží příslušný editor, který naleznete v sekci nazvané Tools. V editoru lze upravit například terén krajiny a nasázet na mapu rozličné vybavení. Pochopitelně se dají zadat i úkoly, které bude později nutné splnit. Dokončený scénář si ještě uložíte a můžete se pustit do jeho hraní, případně ho poslat svým známým e-mailem.

Z dalších editačních nástrojů mohu ještě zmínit třeba Peep Designer, ve kterém si vyrábíte vlastní návštěvníky zábavního parku. Není problém udělat jak jednotlivce, tak celé rodiny s dětmi. Stačí vybrat postavy, obličeje, zvolit oděv a máte hotovo. Za vyzkoušení ale jistě stojí i Coaster Designer a Building Designer. S pomocí těchto editorů si vytvoříte vlastní koncepty budov a horských drah, které si opět uložíte a použijete později ve hře jako již hotové objekty.

Zapomenuto nebylo ani na úplné nováčky, které třeba z nějakého důvodu celá série RCT minula. Pro ně je připraven obsáhlý tutoriál, kde naleznou vše potřebné od práce s kamerou, přes úpravy terénu, až po výrobu a umísťování různých atrakcí. Kapitolu věnující se tvorbě ohňostrojům bych však doporučil jen protřelým hráčům, protože řízení zábavné pyrotechniky je v RCT3 novým prvkem a jeho používání není zrovna primitivní.

•Vylepšené uživatelské rozhraní
Asi nejmarkantnější změnou již zažitého uživatelské rozhraní je proměna vodorovné horní tlačítkové lišty do svislé řady tlačítek umístěných v levé části obrazovky. Tam se nyní nalézají všechny podstatné volby, které nezbytně potřebujete ke své činnosti. Řada dalších tlačítek se však schovává v různých podmenu, což mnohdy nejen komplikuje přehlednost, ale také notně zdržuje.

Naštěstí autoři vymysleli vcelku efektivní způsob jak si vytáhnout ty nejdůležitější a nejpoužívanější volby pěkně stranou. Ať už si totiž otevřete sebevíce zanořené nabídky, vždy si k nim můžete jedním klikem myši vytvořit shortcuty nebo-li zástupce. Ty se automaticky umísťují do druhé svislé řady tlačítek, tentokrát v pravé části vaší obrazovky. Jednoduše řečeno levá strana obrazovky zobrazuje fixní volby a pravá zase vaše vlastní tlačítka, jejichž složení si určíte podle svého.

•Budování horských drah
Co ale musím rozhodně vytknout, je velmi nepraktický přehled již vytvořených modelů horských drah. Každý typ této atrakce má složku, kde jsou uloženy již hotové konkrétní modely. V případě, že jste nenašli, co jste potřebovali, nelze se vrátit do základní nabídky a poohlédnout se po jiném typu. Jde jen ukončit celý přehled a znova ho vyvolat. Přitom by stačilo jednoduché tlačítko, které by vás posunulo zpátky o jednu výběrovou úroveň výše.

Stavební systém komplikovanějších atrakcí (horské dráhy, lanovky, vláčky apod.) zůstává při starém, tzn. po jednotlivých dílcích pokládaných na plochu přes speciální menu. Někdy ale stačí navrhnout pouze základní design tratě a zbytek nechat na automatickém dokončení, které zajistí počítač. Nečekejte však žádné zázraky. Cesty pro chodce lze oproti tomu stavět i klikáním přímo na povrch mapy, ale jde to použít jen v tom případě, že stavíte cestu na rovince. Jakmile potřebujete udělat komunikaci na členitějším povrchu, musíte se vrátit zpátky k systému jednotlivých dílků.

Výběr atrakcí, které se dají v parcích stavět, je opět solidní. Kromě dobře známých a osvědčených typů zde nechybí ani zbrusu nové designy. Některé z nich přímo zapadají do koncepce různých scenérií, takže třeba kolotoč ve tvaru dynamitu se určitě nebude moc vyjímat v lokalitě středověkého hradu apod. Na druhou stranu výběr atrakcí je na vás a je otázkou osobního vkusu. Abyste však byly zábavní parky co možná nejrozmanitější, nesmí se zapomínat řádně investovat do vývoje nových atrakcí. Jedině tak se totiž dopracujete k co možná nejširší nabídce.

imagebam.com imagebam.com imagebam.com

(Ne)dostatek potřebných peněz se ale může občas jevit jako solidní problém. Zvláště, když je třeba najmout hodně početný personál (nezbytné třeba u scénářů, které začínají znečištěnými a rozmlácenými parky), zjistíte, že se nedostává potřebných financí k dalšímu rozvoji. Tato situace může posléze přerůst ve stagnaci. K úspěšnému hraní je tedy třeba mít alespoň minimální manažerské vlohy, které uplatníte při určování cen jednotlivých atrakcí, objednávání reklamních kampaní atd.

•Všechno ve 3D
V této chvíli se dostáváme k nejzásadnější inovaci celého RCT3. Mám tím na mysli kompletně novou trojrozměrnou grafiku, která mění vizuální podobu předchozích dílů prakticky k nepoznání. I když vím, že existují zastánci staré dobré 2D grafiky, směr kterým se vývojáři RCT3 vydali, je podle mého pochopitelný a naprosto logický. Jestliže druhý díl přinesl málo změn a nikdo nechtěl zasahovat do osvědčeného herního konceptu, nic jiného vlastně ani nezbývalo.

Třetí rozměr vnáší do hry úplně nový nádech a to jak v tom dobrém, tak ve špatném slova smyslu. K nesporným kladům rozhodně patří plastičnost celé mapy a samozřejmě všech atrakcí. Hlavně z velkého nadhledu jsou členité parky napěchované různými kolotoči a horskými dráhami velmi působivé. Svá zábavní centra tak stavíte i pro potěchu oka, a proto se určitě mnohdy neubráníte touze pozorovat své výtvory ze všech možných i nemožných pohledů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

který díl roller coaster tycoon je nejlepší

Roller coaster tycoon 1 12.2% (224)
Roller coaster tycoon 2 5.9% (108)
Roller coaster tycoon 3 56.7% (1042)
Roller coaster tycoon 1 a 2 2.7% (50)
Roller coaster tycoon 2 a 3 6% (110)
Roller coaster tycoon 1 a 3 4.6% (85)
Všechny 6.8% (124)
Žádný 5.1% (94)

Komentáře

1 denisa denisa | E-mail | 24. srpna 2008 v 15:06 | Reagovat

Ahojky.... newite kde mam stahnout rct 3 ??? prosim pište na mail. dik predem

2 google google | 25. ledna 2009 v 9:17 | Reagovat

muzu ti poslat cele cd??

3 ambitious.lady ambitious.lady | 29. dubna 2009 v 12:40 | Reagovat

pls, co znamená  vzrušivost 3??? nevim jak mám udělat ten park... bo mi to kvůli toho nejde:-( help me ... thx

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama