Roller Coaster Tycoon 3 - preview

12. července 2007 v 9:15 | Mich@l |  Roller Coaster Tycoon 3
Nový, trojrozměrný a bezkonkurenčně nejlepší díl série. Nechybí vychytávky jako noční ohňostroje, romantické západy slunce, realistické změny počasí, propracovaná inteligence, komixová grafika a mnoho dalšího...

imagebam.com imagebam.com imagebam.com

Vzpomínám si, ale je tomu již pár let, kdy se u nás, a stejně tak asi i jinde, rozšířila hra (pro nás z počátku s obtížně vyslovitelným názvem) RollerCoaster Tycoon. Jiné hry jako by najednou přestaly existovat a my pařili jen a jen tuhle. Budovatelská strategie doplněná o značné ekonomicko-správní prvky, která běžela na enginu starých Tycoonů (Tycoon a Tycoon Deluxe od Microprose), nás uchvátila všechny.

Cílem hry, jejíž tvorby se nyní ujala britská firma Frontier Developments, bylo vybudování fungujícího zábavního parku se spoustou atrakcí, z nichž ty nejoblíbenější u návštěvníků i u budovatelů byly bezesporu horské dráhy. Hráč mohl zcela upustit uzdu své fantazie, čím šíleněji byla horská dráha postavena, tím se z ní návštěvníkům dělalo více špatně a tím více byla hra pro hráče zábavná. Pokud to ale někdo hodně přehnal, návštěvníků pomalu ubývalo, protože se na té šílenosti zkrátka báli. Tak a ještě víc byl propracován už první díl.

Netrvalo dlouho, ani jsme se nestačili odtrhnout od prvního dílu a už na nás čekal díl druhý. Ten stále běžel na tom samém, v té době již docela stařičkém, enginu. Někomu mohla tím pádem hra RollerCoaster 2 připadat jako pouze vylepšený datadisk.

Čas plynul dál a i ti nejzapálenější hráči se pomalu začali ohlížet po jiných titulech. Nyní je tedy ten správný čas přijít s třetím dílem, který na nás čeká již zanedlouho, snad v listopadu. Nemůžeme se divit, že si tvůrci, kterými jsou již do třetice Frontier Developments, dali trochu na čas, vždyť samotné přidání třetího rozměru do strategie není běh na krátkou trať a mnohokrát se již v minulosti ukázalo, jak těžký úkol to je. To ale samozřejmě není jediná změna, kterou ve hře najdete, to by se autoři moc neukázali, těch změn naopak bude nepřeberné množství, díky nimž si hra zajisté najde nové příznivce.

imagebam.com imagebam.com imagebam.com

Pojďme se ale na hru podívat trochu konkrétněji. Nejznatelnější změnou je tedy přechod do plnohodnotné trojrozměrné grafiky. Zde autoři i přes číhající rizika slibují jednoduché rozhraní i pro začátečníka. Trojrozměrné strategie jsou zde již nějaký ten pátek, a tak věřme, že z jejich případných chybiček se autoři poučí. Prostředí hry má spíše než realisticky vypadat jako komix. To je od autorů jistě krok správným směrem, neboť to hře přidá na zábavnosti a především budou moci používat technicky méně náročné objekty, kterých tím pádem bude moci ve hře být daleko větší množství.

Z vypuštěných obrázků je zároveň patrné, že autoři ušetřili i na tvářích jednotlivých postav, což ale paradoxně působí docela komicky. Naproti tomu však slibují výraznou mimiku v jejich tvářích, odkud bude více než čitelné, jak úspěšní stavitelé zábavního parku z vás budou. Funkce Coaster Cam je ale ještě o krok dál. S její pomocí by totiž na obličeje návštěvníků právě jedoucích například na horské dráze měly působit vnější vlivy, jako gravitace, silný protivítr a podobně. To celé by mělo za následek realisticky protáhlé xichty, stejně jako když si zkusíte vystrčit hlavu z rychle jedoucího vlaku. Uvidíme, jak se to tvůrcům povede, ale zatím se to zdá být dost dobrý nápad.

Jednou z největších novinek, která sebou nese další vychytávky je pravidelné střídání dne a noci. Kromě romantického západu Slunce to bude i možnost rozmístit po parku různé druhy osvětlení, neony, lampy a kdovíco ještě si autoři vymyslí. To ale samozřejmě není vše, když park v noci, tak nesmí chybět nějaký ten ohňostroj. Na to se určitě zapomenout nemohlo, ve hře to bude mít na starost tzv. Fireworks Mix Master, díky němuž budete moci nejen sestavovat různé ohňostrojové překvapení, ale díky použití vlastní hudby ve formátu MP3 si k němu můžete složit i vlastní hudbu. Pokud budete chtít, bude pochopitelně hrát i u libovolné atrakce, takže nakonec z toho vyjde nádherná všehochuť.

Pokud jsem zmínil střídání dne a noci, nesmím zapomenout ani na střídání počasí, které má být ve hře zpracováno co nejrealističtěji. Sami potom poznáte, jak bude vypadat váš park za silného deště a jak za krásného slunečného počasí. Náplň vaší práce však zůstává i v třetím díle v podstatě stejná - stavění různých atrakcí, především horských drah a podobně, jen by podle všeho měla přinášet mnohokrát více zábavy. Ve třetím díle bude obsažena spoustu nových prvků, spojených jak s budováním, tak se správou parku.

Mezi návštěvníky se rozlišují čtyři základní věkové skupiny, jejichž potřeby a přání se budete snažit plnit. Jsou to děti, teenageři, dospělí a spíše ojediněle navštíví váš park i nějaký důchodce. Sama o sobě docela zajímavá představa, jak se sedmdesátiletý pár důchodců prohání na zběsile vypadající horské dráze, ale proč vlastně ne... Všichni budou mít svojí vlastní umělou inteligenci, vycházející jak z věkové skupiny, do které patří, tak z čistě individuální složky.

Novinkou bude možnost na vlastní kůži si vyzkoušet svoje atrakce, především jízdu na horské dráze. Opomenout ovšem nemůžu ani možnost vytvořit si vlastní postavy, nejspíš něco ve stylu The Sims, se kterými se budete moci procházet po parku.

Hra bude obsahovat pět základních schémat zábavních parků, bude tady klasický park, westernový park, dobrodružný park, strašidelný park i sci-fi park. Směsice všech bude potom v tzv. Sand Boxu, kde budou nahromaděny prvky ze všech pěti typů. Opravdovým unikátem na dnešním trhu bude ale hra co se týká hardwarových nároků. Údajně jí bude i díky chytře zjednodušené grafice stačit dnes již slabě podprůměrný výkon 733 MHz procesoru, 128MB RAM a nějaká 32MB grafická karta. Samozřejmě že asi hra nepůjde zcela plynule, ale spustit byste si měli - na své si tak přijdou i vlastníci starších počítačů. Na závěr ještě zdůrazním hlavní cíl tvůrců pro třetí díl úspěšné série RollerCoaster Tycoon, kterým je "JEŠTĚ VÍCE ZÁBAVY"!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 misicka misicka | E-mail | 21. července 2007 v 9:13 | Reagovat

Ahojky, měla bych jeden dotaz... Kde se tam dá postavit razítkový stroj?? pls??

2 Mich@l Mich@l | Web | 1. srpna 2007 v 15:00 | Reagovat

razítkoví stroj je tam kde jsou lavičky koše lampy atd.

3 martin martin | 25. srpna 2007 v 21:05 | Reagovat

prosim kdo my rekne kde s tahnu rolelr coaster tycoon???pls mocik moc

4 HANKA HANKA | E-mail | 1. září 2007 v 20:05 | Reagovat

Ahojky prosimvás nemohli byste mi poslat tuhle hru ja sem jí wšude hledala a nejak newim jak to stahnout plsky gdo ji mám tak at mi napise na email kocicka01....dík mocinky papa

5 Ivanka Ivanka | E-mail | 19. října 2007 v 12:39 | Reagovat

lidi, kde si to můžu stáhnout? prosím, spěchá..:)

6 Aňula Aňula | 27. října 2007 v 12:24 | Reagovat

Kde si to můžete stáhnout to nevim,ale radila bych Vám koupit si ji.Páč kámoška si ji někde stáhla a zavirovala si tím kompl, takže bych Vám neradila ji někde stahovat...

7 Apušenka Apušenka | E-mail | 9. prosince 2007 v 19:17 | Reagovat

lidisky, fakt byste mi neporadili kde si to můžu stáhnout???? pls, mocinky bych to chtela.

8 neznámá neznámá | E-mail | 2. února 2008 v 10:46 | Reagovat

proč si to nestahnete na www.mininova.org

9 Mich@l Mich@l | Web | 4. března 2008 v 16:52 | Reagovat

newim kde ji stáhnout na netu neni skoro žádná solidní stránka kde ju stáhnout

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama